معماری به مثابه ساخت-سجاد نازی

مجموعه مطالب معماری و تکنولوژی ساختمان

لابي

لابي
نقطه مشترك اغلب مجتمع ها و برج ها فضايي به نام لابي است. امروزه حتي براي آپارتمان هاي پـُر واحد نيز لابي در نظر مي گيرند. اين مكان معمولاً در طبقه همكف ساختمان واقع شده و فضايي از ساختمان است كه هر فردي كه قصد ورود به هريك از واحدهاي آن ساختمان را دارد، ابتدا بايد به اين محيط داخل شود و پس از عبور از آنجا به واحد موردنظر راه يابد.


لابي شامل دو قسمت اصلي است: ۱ - نگهباني ۲- نشيمن


۱ - قسمت نگهباني: از آنجا كه تعداد ساكنان در برج ها و مجتمع هاي اين چنيني زياد است و در پي آن رفت وآمدها نيز بسيار است، به منظور حفظ امنيت ساكنان ، نگهباني شبانه روزي استخدام مي كنند كه در قسمت لابي مستقر مي شود و عبور و مرور افراد را كنترل مي كند.
اين قسمت از لابي شامل يك پيشخوان و يا ميز و صندلي و همچنين امكانات مخابراتي براي برقراري ارتباط با تك تك واحدهاي ساختمان است.


۲ - قسمت نشيمن: محيطي از لابي است كه با قرار دادن تركيبي از مبل يا صندلي و ميز،شبيه اتاق نشيمن، به نشستن افراد اختصاص مي يابد.
در واقع طبق قوانين اصلي سيستم برج ها و مجتمع ها، فرد وارد شده تحت عنوان مهمان و يا مراجعه كننده، ابتدا بايد پس از ذكر نام خود و نام ساكن به نگهبان، اندك زماني را در لابي منتظر بماند و سپس در صورت صدور اجازه توسط ساكن ، به سوي واحد موردنظر روانه شود و يا حتي گاهي برخي از ملاقات هاي كوتاه مدت افراد غريبه و فرد ساكن در محيط نشيمن لابي و يا فضايي كه براي اين منظور در نظر گرفته شده است، انجام مي گيرد كه البته اين موارد با همين جزييات و به صورت دقيق در اغلب برج ها و مجتمع هاي مسكوني موجود رعايت نمي شود و در هريك با توجه به شرايط موجود به گونه اي خاص و با توجه به قوانين تنظيم شده توسط هيأت مديره و مدير ساختمان رفتار مي شود. ولي آنچه كه مسلم است نياز به وجود لوازم دكوراسيوني براي مقاصد فوق و همچنين بهره مندي فضا از شرايط ساختاري اصولي و ظاهري مطلوب است. در صورتي كه موارد ياد شده با توجه به اصول دكوراسيوني و رعايت نكات اساسي در اين راستا صورت گيرد، هم به لحاظ اقتصادي براي اهالي ساختمان به صرفه خواهد بود و هم به فضايي زيبا و دلپذير منجر مي شود.
همواره اولين مسئله اي كه در بررسي ساختاري يك فضا بايد مورد توجه قرار گيرد پوشش هاي محيط ، شامل كف و ديوارها است.


كف ها
از آنجا كه لابي محل گذر همه افراد ساكن و مراجعه كننده به ساختمان است، استحكام كفپوش از جمله ضروريات يك پوشش به حساب مي آيد. در ميان كفپوش هاي سخت نيز سنگ بهترين انتخاب محسوب مي شود؛ زيرا هم در اثر ضربات ناشي از اسباب كشي و حمل بار و وسايل ، صدمه نمي بيند و هم به راحتي تميز مي شود.
نكته ۱: در اين فضاها حتي با توجه به وسعت زياد بهتر است از سنگ هاي تيره رنگ مانند گرانيت مشكي استفاده نشود زيرا ردپاي افراد و خاك و غبارات موجود در هوا همواره لكه هايي را بر روي سطح سنگ ايجاد مي كند و ظاهري نازيبا و كثيف پديد مي آيد.
نكته ۲: در اين فضاها ( لابي و فضاهاي كناري آن) از كفپوش هاي منسوج مانند فرش هاي ماشيني ، گليم ، گبه و مانند اينها استفاده نكنيد. مگر آن كه كفپوش موردنظر در قسمت نشيمن و در زير لوازم دكوراسيوني موجود واقع شده باشد و سنگيني وسايل مانع تغيير مكان و ليز خوردن آن شود.


نكته ۳: وجود پا دري براي تميز كردن كف كفش ها پيش از ورود به لابي و يا در مقابل در ورودي آن ضروري است.
ديوارها
بهترين پوشش براي ديوارهاي اين فضا نيز رابطه مستقيمي با وسعت محيط و موقعيت ديوارها دارد. در صورتي كه فضاي اختصاص يافته به لابي بزرگ است و احتمال برخورد لوازم به هنگام حمل وجود ندارد، مي توان ديوارها را با رنگ روغني و يا كاغذ ديواري قابل شست و شو پوشش داد. در چنين شرايطي كاربرد ديوارپوش هاي چوبي و يا نصب آينه و يا حتي سيمان، آجر و سنگ تيشه اي به عنوان پوشش يك و يا دو ديوار نيز تنوعي زيبا را در محيط ايجاد مي كند. در ميان آنها، آينه علاوه بر ايجاد زيبايي ظاهري، وسعت و نور موجود در محيط را افزايش مي دهد.
نكته ۴: اگر لابي به قدري كوچك باشد كه فضاي كافي براي مانور لوازم و اثاثيه ساكنان چندان وجود نداشته و حتي لوازم دكوراسيوني مربوط به اين محيط نيز به يك ميز و چند صندلي محدود شده باشد، بهتر است ديوارهاي محيط را با سنگ پوشاند. به اين ترتيب از احتمال آسيب ديدگي ديوارها كاسته مي شود.
نوع رنگ براي ديوارها نيز بايد با توجه به وسعت فضا، نور موجود و همچنين لوازم دكوراسيوني به كار رفته، انتخاب شود.
لوازم دكوراسيوني
همان طور كه در بالا اشاره شد، لابي داراي دو قسمت اصلي است كه هر يك لوازم دكوراسيوني خاص خود را نياز دارد. البته نوع لوازم دكوراسيوني انتخابي ، رابطه مستقيمي با وسعت، پلان و موقعيت فضا و همچنين كاربرد آن دارد. در برخي از لابي ها محيط نشيمن براي قرار دادن نيم ست مبلمان ( يك كاناپه و دو مبل تكي و ميز) و يا تركيب دوكاناپه دو نفره مناسب است. ولي در برخي ديگر امكان جاي دادن يك كاناپه و يك ميز و يا حتي تنها چند صندلي و يا مبل كوچك وجود دارد.
به طور كلي توجه به اين مسئله ضروري است كه يكي از مهم ترين خصيصه هايي كه لوازم دكوراسيوني موجود در قسمت نشيمن لابي بايد دارا باشند، استحكام و مقاومت آنها است؛ زيرا اين لوازم دكوراسيوني نسبت به لوازم و وسايل كاربردي در خانه موارد مصرف بيشتري دارد و افراد مختلفي با فرهنگ ها و گروه هاي سني گوناگون از آنها استفاده مي كنند لذا احتمال صدمه ديدن آنها به همين ترتيب افزايش مي يابد. در ضمن تعويض هرچند وقت يك بار وسايل با توجه به ايجاد بار مالي براي ساكنان ميسر نيست.
امروزه با توجه به رايج شدن مبلمان فلزي ، تركيب فلز ، پارچه و يا حتي تلفيقي از چوب ، فلز و پارچه براي اين محيط ها انتخاب مناسبي است زيرا فلز در هيچ شرايطي مورد صدمه ساختاري قرار نمي گيرد و تنها با يك پوشش جديد از رنگ ، نمايي تازه و متفاوت مي يابد ؛ در نتيجه هم تغيير نماي ظاهري آن به راحتي و با كمترين هزينه صورت مي گيرد و هم از استحكام كافي برخوردار است.
توضيح: البته به طور كلي انتخاب اين لوازم ، پس از در نظر گرفتن موضوع مقاومت، سليقه اي است.
پارچه مورد استفاده براي اين لوازم دكوراسيوني نيز بايد قابل شست و شو باشد ؛ زيرا به جهت استفاده مكرر افراد مختلف ، بسيار در معرض كثيف و لكه دار شدن قرار دارد.
نكته ۵: در صورت امكان از پارچه هايي با رنگ هاي خيلي روشن براي اين منظور استفاده نكنيد. البته اين روزها چرم هاي مصنوعي در انواع و اقسام رنگ ها به بازار آمده اند كه با هر سليقه و دكوراسيوني هماهنگ است و به جهت ضد آب بودن و تميز شدن به سرعت و راحتي، كاربرد رنگ هاي روشن آنها نيز مشكل ساز نخواهد بود.
رعايت موضوع قابل شست و شو بودن و دوام پارچه در هنگام انتخاب پرده براي پنجره هاي لابي نيز ضروري است.
در لابي با توجه به موقعيت مكان در كنار لوازم دكوراسيوني مورد نياز از لوازم تزييني - دكوراسيوني ديگري مانند انواع تابلو ، ديواركوب و ساير عناصر تزييني نيز مي توان استفاده كرد.


نورپردازي
لابي نيز مانند هر فضاي ديگري با وجود يك نورپردازي خوب ، صرفنظر از موضوع روشنايي ، جلوه اي متفاوت و زيبا مي يابد. براي نورپردازي اين محيط با توجه به كاربردهاي مختلف ، حداقل به دو نوع نورپردازي نياز است:
يكي نورپردازي وظيفه اي فضاي نشيمن و پيشخوان و ديگري نورپردازي دكوراسيوني.
براي نورپردازي فضاي نشيمن مي توان از لوسترهاي آويز يا سقفي، هالوژن هاي توكار، لوسترها و چراغ هاي ديواركوب، آباژور و يا انواع چراغ هاي روميزي و يا پايه بلند ايستاده، استفاده كرد و در شرايطي كه ديواركوب ها و يا لوازم تزييني ديگري در محيط وجود داشته باشد، نورپردازي آنها جلوه اي متفاوت را پديد مي آورد.
نكته ۶: اگر فضاي لابي، راهروها و يا مكان هاي موجود تا آسانسور، به هنگام روز از نور كافي بهره مند باشند، كاربرد گياهان طبيعي، روحي تازه به محيط مي بخشد ولي در غير اين صورت گل ها و گياهان مصنوعي نيز جايگزين خوبي محسوب مي شوند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط سجاد نازی  |